Jakich narzędzi używa stomatolog?

Przyczyną zarażenia żółtaczka wszczepienna typu c jest bliski kontakt z chorym

Założenie gabinetu stomatologicznego wiąże się z zakupem niezbędnego wyposażenia. Jeśli stomatolog chce świadczyć profesjonalne usługi, musi zadbać o to, żeby sprzęt był najwyżej jakości i spełniał normy rynkowe. Sprzęty i narzędzia dostępne w gabinecie stomatologicznym to spory wydatek, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić wszystkie funkcje.

Do jednych z podstawowych sprzętów stomatologicznych zalicza się specjalny fotel. To na nim siada właśnie pacjent podczas leczenia. Najprostsze modele foteli są zarazem najmniej komfortowe. W tego typu fotelach nie będzie możliwości regulowania siedzenia, czyli np. podnoszenia bądź odchylenia oparcia. Z tego powodu te proste modele są rzadko spotykane w gabinetach. Nowoczesne fotele wyposażone są w liczne udogodnienia zarówno dla dentysty, jak i pacjenta. W skład takiego wyposażenia wchodzi np. lampa, ssak czy spluwaczka. Tego typu fotele zwane są również unitami. Do najbardziej zaawansowanych foteli zaliczają się topazy. Fotele te posiadają także przeglądarkę RTG, która nie występuje w standardowym wyposażeniu unitu.

Do pozostałych narzędzi, które są niezbędne każdemu dentyście, zalicza się pinceta oraz specjalne lusterko. Dodatkowo stomatolog korzysta również z kleszczy, nakładnika czy też ze specjalnej łopatki stomatologicznej. W gabinecie dentystycznym znajdziemy również różne rodzaje wierteł, prostnice, piaskarki oraz ssaki. Te ostatnie służą odciąganiu śliny podczas zabiegów. Do podstawowego wyposażenia należy również zaliczyć plomby.