Jakie wypełnienia stosowane są przez stomatologów?

wirusowe zapalenie watroby

Do jednych z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci przychodzą do stomatologa jest próchnica. Zazwyczaj zmiany próchnicze są w zaawansowanym stadium. Wówczas leczenie polega na usunięciu zmian próchniczych oraz rekonstrukcji uszkodzonego zęba. Rekonstrukcja odbywa się za pomocą wypełnień. Obecnie stomatolodzy mają do dyspozycji bardzo różnorodne wypełnienia. Cechują się one różną estetyką, a także ceną. Jakie rodzaje wypełnień są obecnie stosowane?

Jeszcze kilkanaście lat temu do najpopularniejszych wypełnień zaliczały się amalgamaty. W jego składzie znajdziemy rtęć oraz stopy innych metali. Amalgamaty z pewnością trudno zaliczyć do estetycznych wypełnień, bowiem znacząco odbiegały od kolorystyki uzębienia. Z tego powodu amalgamaty stosowano jedynie jako wypełnienia zębów trzonowych.

Znacznie estetyczniejsze są kompozyty. Do najpopularniejszych zaliczają się te, które utwardzane są pod wpływem specjalnych lamp. Kompozyty te można dopasować do kolorystyki zęba, dzięki czemu nie wyróżniają swoim odcieniem. Kompozyty z powodzeniem stosowane są również na zęby przednie. Jeśli ubytki są stosunkowo niewielkie, dentyści mogą zaoferować wypełnienia glassjonomerowe. Wypełnienia te są koloru białego, dlatego mogą być widoczne, zwłaszcza gdy znajdują się na przednim uzębieniu. Dodatkowo ten rodzaj wypełnień jest dość łatwo ścieralny. Do jednych z najnowocześniejszych wypełnień zaliczają się wypełnienia Inlay, Onlay. Wypełnienia te przygotowywane są na indywidualne zamówienie.