Lasery w gabinecie stomatologicznym

Nowoczesne gabinety stomatologiczne decydują się na zakup laserów. Pełnią one bardzo różnorodne funkcje. Ponadto można je wykorzystać w różnych dziedzinach stomatologii. Najczęściej wybierane są lasery diodowe. Dentyści wykorzystują je niemal codziennie podczas wykonywania rutynowych zabiegów. Wielu dentystów uważa, że dzięki laserom zmniejszono dolegliwości bólowe podczas np. borowania. Zastosowanie laserów umożliwia szybsze zdrowienie. Ponadto nie obserwuje się skutków ubocznych. Jakie zastosowanie mają lasery w stomatologii?

Laser jest bardzo skuteczny w zwalczaniu stanów zapalnych dziąseł. Jego promienie praktycznie całkowicie zwalczają szkodliwe bakterie. Lasery mają również szerokie zastosowanie w chirurgii stomatologicznej. Dzięki niemu część zabiegów jest niemal całkowicie bezkrwawa. Niektóre modele posiadają dodatkowo właściwości antyseptyczne. W przypadku niektórych zabiegów, dzięki zastosowaniu laserów, nie ma konieczności podawania środków znieczulających. Część stomatologów uważa, że pacjenci po zabiegach z wykorzystaniem lasera, nie skarżą się na dotkliwy ból.

Lasery mają ponadto zastosowanie w leczeniu próchnicy. Niektórzy dentyści korzystają z lasera podczas leczenia tkanek twardych. Lasery nie są jeszcze często spotykane w gabinetach stomatologicznych, jednak wielu specjalistów uważa, że ten trend szybko się będzie zmieniać. Pewnym ograniczeniem w zakupie lasera z pewnością jest jego cena. Warto jednak nadmienić, że z pewnością jest to opłacalna inwestycja.