Narzędzia stosowane w leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe wielu osobom kojarzy się z bólem. Warto jednak pamiętać, że stosowane znieczulenie znacząco zmniejsza lub nawet całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe. Leczenie kanałowe stosowane jest w przypadku zaawansowanej próchnicy. Sygnałem do konieczności zastosowania tego typu leczenia jest dotarcie zmian próchniczych do miazgi zęba. Leczenie kanałowe to również duże wyzwanie dla samego stomatologa. Wymagana jest wówczas pewność oraz precyzja wykonywanych ruchów. Z tego powodu stomatolog musi posiadać dobry jakościowo sprzęt.

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od rozwiercenia zęba. W tym celu stosowane jest wiertło. To samo wiertło wykorzystywane jest także w przypadku leczenia mniej zaawansowanych zmian próchniczych. Następnie koniecznie musi usunąć chorą miazgę. W tym celu dentysta korzysta ze specjalistycznego urządzenia o nazwie miazgociąg. Pozostałości miazgi usuwane są za pomocą poszczególnych narzędzi endodontycznych. Najczęściej są to różnego rodzaju wiertła lub też pilniki. Dzięki nim można stopniowo poszerzać kanał zębowy. Kanał czyszczony jest przy użyciu specjalnej strzykawki.

Przed samym leczeniem kanałowym dentysta musi poznać dokładną strukturę zęba oraz rozmieszczenie kanałów. Niezbędne w tym celu będzie wykonanie zdjęcia RTG. To samo zdjęcie wykonywane jest również po zakończeniu leczenia. Dzięki temu lekarz może ocenić skuteczność zastosowanego leczenia kanałowego. Coraz częściej w leczeniu kanałowym stosuje się także specjalny mikroskop.