Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Revolade

Dobry gabinet stomatologiczny powinien cechować się posiadaniem niezbędnych sprzętów. Obecnie wielu dentystów decyduje się na zakup nowoczesnych urządzeń, które posiadają wiele udogodnień. Jednakże równie istotna jest wielkość gabinetu. Warto bowiem pamiętać, że poszczególne sprzęty cechują się znacznymi rozmiarami. Do tego konieczne jest prawidłowe ich rozmieszczenie. Dentysta musi pamiętać również o wygospodarowaniu przestrzeni np. na poczekalnię. Coraz częściej istotne stają się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W szczególności dotyczy to tych, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim. Do najważniejszych zalicza się jednak sprzęt. Co powinno znaleźć się w każdym gabinecie stomatologicznym?

Bez wątpienia każdy stomatolog musi posiadać unit. Obecnie producenci oferują różne modele, ale przy wyborze konkretnego warto pamiętać o tym, że z tego sprzętu będziemy korzystać bez kilkanaście lat. Zwróćmy uwagę, czy istnieje możliwość domontowania do niego poszczególnych sprzętów czy narzędzi. Pamiętajmy, że stomatologia rozwija się niezwykle szybko, zatem może okazać się, że za kilka lat wymogiem będzie posiadanie konkretnego sprzętu.

Do podstawowych narzędzi stomatologicznych zaliczają się również kamery, kątnice, ssaki, piaskarki czy wiertła. Koszt ich zakupu waha się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony również w autoklaw, który służy dezynfekcji i odkażaniu sprzętu. Nowocześniejsze gabinety wyposażone są ponadto w lampy ultradźwiękowe czy bakteriobójcze.